Publikacije
Ujedinjene nacije u Bosni i Hercegovini su napravile i podijelile više od 250 naslova u različitim formatima, uključujući štampane i elektronske publikacije. Do odabranih i skoro objavljenih publikacija, koje su u vezi sa Bosnom i Hercegovinom, možete doći na ovoj stranici ili na UNCT internet bioblioteci (Issuu).
Posjetite Globalni sajt Ujedinjenih nacija - Publikacije kako biste pristupili svim UN-ovim publikacijama.
-
Mjesečno ažurirani međuagencijski operativni podaci – situacija u vezi sa izbjeglicama i migrantima, BiH
-
Pogrešno izvještavanje o migrantima, tražiteljima azila i izbjeglicama može imati direktne negativne posljedice na njihove sudbine. Nemaran, neprofesionalan rad na tim temama uvijek na neki način može naštetiti najranjivijima. Stoga je izuzetno bitno uvijek dodatno provjeravati podatke, vjerodostojnost izvora, voditi računa o jeziku koji koristimo i kontekst u kojem se informacije prikazuju.
-
Nasilje nad ženama je problem cijelog društva, smatra se globalnom pandemijom, a uloga medija je da o nasilju izvještavaju na odgovoran način, potičući javnu diskusiju. UN Women ured u Bosni i Hercegovini (BiH) podržao je izradu priručnika o medijskom izvještavanju o rodno zasnovanom nasilju.
-
Okvir razvojne pomoći Ujedinjenih nacija za BiH, koji su vlasti u BiH i UN dogovorile 2015. godine, strateški je programski okvir za razdoblje od 2015. do 2019. godine. Okvir se oslanja na širok raspon stručnih znanja i resursa Tima Ujedinjenih nacija u BiH (UNCT) usmjerenih na realizaciju razvojnih rezultata.
-
Dokument Okvirna politika omogućit će izradu dugoročnih planskih dokumenata čija će okosnica biti zaštita i poštovanje prava najmlađih stanovnika u BiH.
-
Ovaj pruručnik predstavlja praktikum koji nudi rješenja i alate sa jačanje i razvoj integrativnog pristupa u saradnji sa relevanim sektorima.
-
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpsku u saradnji sa UNICEF-om pripremili praktični Priručnika koji bi trebao definisati ulogu i postupanje centara za socijalni rad u kriznim situacijama izazvanim prirodnim katastrofama.
-
Principima Konvencije se rukovode svi akteri prilikom obavljanja svojih aktivnosti, te i sama djeca pri ostvarivanju svojih prava.
-
U postkonfliktnom periodu, prosjačenje djece i rad na ulici je postalo prevladavajuće i sve evidentnije pitanje na koje država još uvijek nema sveobuhvatan odgovor, kako u zakonodavstvu tako i u praksi.
-
Izvještaji poput ovog obično počinju statističkim podacima sa ciljem naglašavanja problema. Djevojčice i dječaci kojima je ovo izdanje posvećeno nisu problemi.
-
Jezik, historija i kultura Roma - juče, danas, sutra (Brošura o Regionalnoj konferenciji štampana u sklopu MDG F programa Kultura za razvoj, decembar 2010).
-
Politika ishrane djece u Federaciji BiH nastala je kao rezultat vrijednog rada stručnjaka iz sektora zdravstva, uz stručnu podršku UNICEF-a u BiH i Svjetske zdravstvene organizacije, i drugih.
-
Ulaganje u 1,2 milijarde adolescenata u dobi od 10 do 19 godina može prekinuti krugove siromaštva i nejednakosti, navodi se u ovom izvještaju.
-
Vodiči za stručnjake iz oblasti ranog rasta i razvoja su liste za procjenu nivoa funkcionisanja djeteta zasnovana na razvojnim bihevijoralnim standardima i normama tipičnog razvoja (miljokazima), a izrađena prema Havajskom profilu za rano učenje.
-
Ulaganje u rani dječiji rast i razvoj (RRRD) i odgovorno roditeljstvo je najbolja investicija koju društvo može osigurati.
-
Opšti cilj Analize nedostataka u oblasti politika socijalne zaštite i inkluzije jeste da se da pregled sistema socijalne zaštite i socijalne inkluzije u BiH u oblastima socijalne sigurnosti, socijalne pomoći i socijalne inkluzije.